OC W KARTUZACH

Dnia 6 czerwca grupa 0c razem ze swoją wychowawczynią – panią Patrycją oraz panią Justyną wybrała się na wycieczkę do Kartuz. Był to dzień wielu przeżyć, który zaczął się od przejazdu PKM-ką. Gdy dojechaliśmy na miejsce, udaliśmy się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Tam pan strażak Mateusz oprowadził nas po najciekawszych miejscach Komendy. Zobaczyliśmy samochody gaśnicze i ich wyposażenie, widzieliśmy „centrum dowodzenia”, gdzie przyjmuje się zgłoszenia, a także byliśmy świadkami prawdziwego wyjazdu straży pożarnej. Ze względu na piękną pogodę, dzieci miały także możliwość, by z pomocą strażaków rozwinąć wąż i polewać wodą plac przed Komendą.
Druga część zajęć odbyła się w Sali Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego Edukacji dla Najmłodszych. Tam dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy, a to przede wszystkim dzięki profesjonalnym strojom i hełmom w idealnych rozmiarach. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w czasie pożaru, a także jakie są błędne zachowania w gospodarstwach domowych, które mogą przyczynić się do wypadku. Ponadto, zobaczyli symulację pożaru i załączenie się czujki przeciwpożarowej, a wzywanie pomocy do osoby poszkodowanej przećwiczyli odgrywając scenkę. Na koniec każdy mógł zjechać z rury niczym prawdziwy, odważny strażak. Niespodzianką od strażaków był prezent w postaci pysznych lodów.
Po opuszczeniu Komendy Straży Pożarnej poszliśmy na spacer po Kartuzach, zjedliśmy drugie śniadanie na rynku i odwiedziliśmy plac zabaw.
Sporo atrakcji, dużo chodzenia i panujący upał spowodowały, że na koniec już wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Aż ciężko było wybrać najfajniejszą rzecz z dzisiejszego dnia. Dzieci zgodnie stwierdziły, że podobało im się WSZYSTKO! :)
Tym samym, bardzo dziękujemy wszystkim strażakom w Komendy PSP w Kartuzach, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy poznać zawód strażaka, doświadczyć wielu sytuacji na „własnej skórze”, nauczyć się wartościowych i ważnych rzeczy, a tym samym przeżyć tak bardzo miły dzień.
Patrycja Fularczyk
-wychowawca 0c