IV MIEJSCE SIATKAREK Z PĘPOWA W MISTRZOSTWACH POLSKI „Minisiatkówka Kinder+Sport”

Mistrzostwa  Polski w Minisiatkówce to największy turniej w tej dyscyplinie sportu  w całej Europie. Na 24 boiskach rywalizują  ze sobą w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców 192 zespoły  (mistrzowie i wicemistrzowie 16 województw).  Na jednej hali   o wymiarach boiska do piłki nożnej około dziewięćset  siatkarek i siatkarzy ubiega się o tytuł Mistrza Polski w Minisiatkówce Kinder+Sport.

    W kategorii „3” dziewcząt  województwo pomorskie reprezentowały dwa zespoły z naszej gminy: SP Pępowo – mistrz województwa  i  UKS Wilki Chwaszczyno – wicemistrz.  Oba pokazały się z bardzo dobrej strony plasując się w pierwszej ósemce turnieju.

Ale po kolei…

   Pierwsza faza  to eliminacje. Trzydzieści dwie drużyny  organizator dzieli na 8 grup w których gra się systemem „każdy z każdym” w meczach do dwóch wygranych setów (sety do 15 pkt.). Dwie pierwsze ekipy awansują do pierwszej szesnastki. . Nasze drużyny zajmują pierwsze miejsca  w swoich grupach. Kolejny etap to podział  na 4 grupy z których do pierwszej ósemki dostaną się po dwie czołowe ekipy. SP Pępowo i UKS Wilki Chwaszczyno trafiają do jednej grupy i po dwóch kolejkach są już pewne awansu. W ostatnim meczu  Pępowianki  pokonują  2 :0 swoje sąsiadki zza miedzy i zajmują pierwsze miejsce w grupie.. Tak kończy się pierwszy dzień zmagań o Mistrzostwo Polski w którym każda z naszych drużyn rozegrała  sześć meczów w temperaturze znacznie przekraczającej 30 stopni.. Mamy dwie drużyny w pierwszej ósemce i cały czas szansę walki o medale.

    Drugi dzień to walka o zakwalifikowanie się do strefy medalowej. Dziewczęta z Pępowa rozpoczynają meczem z Dunajcem Nowy Sącz . Dobra gra w przyjęciu   i ataku przynosi nam pewne  zwycięstwo  2 : 0 ( 15 : 13, 15 : 6).  Jeżeli wygramy następny mecz jesteśmy w strefie medalowej. Naszym rywalem są Gorce Nowy Targ. Pierwszy set dla nas . W drugim zaczynamy wyraźnie słabnąć . Przeciwnik wykorzystuje swoje szanse  i przegrywamy 1 : 2 ( 15 : 7 , 12 : 15, 8 : 11). Ostatnim rywalem w grupie jest ogólny faworyt imprezy MKS Dwójka Zawiercie. Awans do pierwszej czwórki daje tylko zwycięstwo. Ten mecz z pewnością zapadnie w pamięci wszystkim obserwatorom. Dziewczęta z Zawiercia rozpoczynają bardzo mocną zagrywką z którą nie możemy sobie poradzić. Przewaga rywalek szybko rośnie i wygrywają wysoko seta 15 do 4. W tym momencie nikt nie wierzył, że ten mecz da się wygrać. Krótka przerwa na zmianę stron. Rozmowa motywacyjna z drużyną i rozpoczynamy drugą partię. Początkowo punkt za punkt. Zawiercianki naciskają ale tym razem dziewczęta z Pępowa dają radę. Poziom meczu rośnie z każdą minutą. Naokoło coraz więcej kibiców. Powoli przejmujemy inicjatywę. Dobre przyjęcie zagrywki zamieniamy na wystawę i kończący atak. Do końca seta minimalnie prowadzimy i nie dajemy sobie odebrać wygranej w tej partii. Tie-break od początku należy do nas. Bardzo twarda agresywna gra na siatce doskonała obrona, dobra zagrywka . Wygrywamy 11 do 7. Cały mecz 2 : ! (4 : 15 , 15 : 13, 11 : 7). Jesteśmy w pierwszej czwórce. Brawo, brawo, brawo !!!!!!!!. Podchodzą do nas trenerzy innych drużyn gratulują:  poziomu gry, wygranej i awansu.  UKS Chwaszczyno mimo bardzo ambitnej postawy zajmuje w swojej grupie 4 miejsce i w ostatnim dniu turnieju będzie rywalizowało o miejsca 5 – 8.

    Dzień trzeci. Pierwsze na boisko wychodzą dziewczęta z UKS Chwaszczyno. Wygrana w meczu daje im prawo do gry o piąte miejsce . Niestety  ulegają zespołowi Gorce Nowy Targ 0: 2 ( 11 : 15 , 9 ; 15). W meczu o siódmą pozycję wygrywają z Dunajcem Nowy Sącz.

   Pępowianki swoją rywalizację o medale rozpoczynają meczem z Łaskowią Łask. Wygrana w tym meczu gwarantuje  srebrny medal w Mistrzostwach. Rozpoczynamy dobrze nie pozwalając przeciwniczkom wykorzystać przewagi  wzrostu. Do końca seta nie robimy błędów . Wygrywamy do 11. Jeszcze tylko jeden wygrany set i będziemy w ścisłym finale. Niestety kolejną partię wygrywa przeciwnik do 12. W tie-breaku nie mamy już sił i przegrywamy do 5 pkt.  Zostaje jeszcze jeden mecz o brązowy medal  z drużyną  Toruń\Lniano. Mimo naprawdę ambitnej postawy naszych dziewcząt przeciwnik okazał się lepszy. Czwarte miejsce w Polsce to świetny wynik ale prawda jest taka, że marzyliśmy o medalu i było to marzenie jak najbardziej realne. Jako jedyna drużyna pokonaliśmy w turnieju zespół Mistrza Polski MKS  Dwójka Zawiercie. Ze srebrnym medalistą przegraliśmy 1 do 2 nie bez szans na wygranie meczu  2 do 0.  Mistrzem Polski została MKS Dwójka Zawiercie, która w wielkim finale pokonała Łaskowię Łask 2 : 1.

     SP Pępowo rok temu w kategorii „2” było na 8  pozycji , teraz jest na  4 wśród „3”. Za rok rywalizacja w „4”. Dziewczęta i trener  mają nadzieję na kolejny krok w drodze do mistrzostwa.

   To był bardzo udany wyjazd. Dwie drużyny SP Pępowo i UKS Chwaszczyno w pierwszej ósemce . Jesteśmy najsilniejszą gminą w tej kategorii wiekowej dziewcząt w Polsce. Wielkie brawa dla obu zespołów i podziękowania dla tych którzy udzielili nam wsparcia. Drużyna  SP Pępowo i jej trener bardzo dziękują zwłaszcza uczennicom klasy sportowej z Pępowa oraz dziewczętom z klasy ósmej a szczególnie Martynie Jankowskiej za pomoc w przygotowaniu do turnieju mistrzowskiego.

Skład SP Pępowo: Martyna Byczkowska, Martyna Siecińska, Iga Wieczyńska, Aneta Wiczling i Martyna Majkut.

Protokół końcowy:

zestawienie-zespolow-3dz-ogolnopolskich-mistrzostw-w-minisiatkowce-o-puchar-kindersport-zabrze-2019

                                                                                                                        Marek Siemborski

© 2016 Szkoła Podstawowa im. ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie | Projekt i realizacja: Baltic Trend - projekty marketingowe