WYCIECZKA NA LOTNISKO – 0D

W dniu 12 kwietnia dzieci z odziału zerowego 0d wraz z p. Martą Młyńską, p. Dariuszem Czajką oraz z rodzicami pojechali zwiedzać Port Lotniczy imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą ludzi na lotnisku i jego funkcjonowaniem.

Plan wycieczki był bardzo atrakcyjny. Najpierw musieliśmy przejść przez odprawę bagażową  i celną. Przechodziliśmy przez specjalne bramki, które potrafią wykryć wszystkie metalowe przedmioty i prześwietlić bagaż. Tu mieliśmy okazję dowiedzieć się, czego nie należy wnosić na pokład samolotu i co zrobić, aby odprawa odbyła się szybko i sprawnie.

Po zakończeniu odprawy poszliśmy spotkać się ze strażakami. Zobaczyliśmy karetkę pogotowia   i nowoczesne wozy strażackie, do których mogliśmy wejść. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość i wyposażenie tych pojazdów. Zabawną sytuacją było przebranie Pana Darka w strażaka. Jednak największą atrakcją była możliwość lania wody przez wąż strażacki(prądownicę). Strażacy przygotowali dla dzieci także słodką niespodziankę z okazji Dnia Czekolady, który obchodziliśmy w tym dniu. Za wymienione atrakcje należy podziękować strażakom, a zwłaszcza P. Tadeuszowi, który je zaplanował i zorganizował. Potem wraz z panią przewodnik poszliśmy do samolotu. Każdy mógł wejść do środka i poczuć się lotnikiem lub pasażerem. Na koniec przeszliśmy na terminal, w którym mogliśmy zobaczyć strefę odbioru bagażów oraz halę przylotów i odlotów, na której wszyscy otrzymali kolejną słodką niespodziankę od swoich opiekunów i rodziców. Następnie ruszyliśmy schodami w stronę przystanku PKM.

Zarówno trasę na lotnisko jak i z powrotem wspólnie z naszymi zerówkowiczami przemierzyliśmy po raz pierwszy kolejką PKM.

Wycieczka było doskonałą okazją do integracji  i wspólnego, miłego spędzenia czasu oraz nabycia bardzo ważnej wiedzy na temat pracy lotniska.

Marta Młyńska

Dariusz Czajka